Zehra OKATAN
zehraokatan70@gmail.com

TÜM YAZILARI

EMZİKLİLİK DÖNEMİNDE BESLENME

Geçen hafta bebek için anne sütünün öneminden bahsetmiştik. Bu hafta ise kalite bir anne sütü için annenin nasıl besleneceğinden bahsedeceğiz. Birçok bilinçli anne hamilelik ve emziklilik dönemlerinde diyetisyenden destek almaktadır. Bu dönemlerdeki beslenme hem anne hem de bebek için oldukça önemlidir.

* Anne sütünün artmasını sağlayan en önemli madde su tüketimidir. Emziren anneler günde en az 3 litre su tüketmelidir.

* Emziklilik döneminin olmazsa olmazı yumurtadır. Eğer annenin herhangi bir rahatsızlığı yoksa ve bebeğe rahatsızlık vermiyorsa her gün yumurta tüketilmelidir. Yumurta anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynağıdır.

* Az yağlı süt, yoğurt, ayran ve şekersiz yapılan meyve kompostoları anne sütünün hem kalitesini hem de miktarını artırmaktadır.

* Kuru meyveler kalsiyum ve magnezyum miktarı yüksek besinlerdendir. Özellikle kuru incir ve kuru hurma emziklilik döneminde tüketilmelidir.

* Günde 5-6 porsiyon sebze ve meyve tüketimine özen gösterilmelidir. Ispanak, pazı, dereotu gibi yeşil yapraklılar demir, kalsiyum ve folik asit içerirler.

* Yulaf ezmesi anne sütünü artıran gıdalar arasındadır. Aynı zamanda sindirim sistemini düzenler ve anneyi enerjik hissettirir.

* Balığın omega-3 kaynağı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Omega-3 bebeğin beyin gelişimi için çok önemlidir. Ayrıca anneyi stresten korur. Bu sebeple emziklilik döneminde somon ve ton balığı gibi toksik madde riski düşük olan balıkların tüketimine önem verilmelidir.

* Emziklilikte badem tüketimi anne sütünün E vitamini, antioksidan kapasitesi ve omega-3 miktarını artırır.

* Bulgur, karabuğday, maş fasülyesi kompleks karbonhidratlardandır. Posa ve B vitamin içerikleri yüksektir. Emziren anneler porsiyon kontrolünü yaparak kompleks karbonhidrat tüketmelidir.

* Rezene süt salınımı için hormonları tetikler. Gaz şikayetlerini azaltır. Günde 1 fincandan fazla içilmemelidir.

Emziklilik döneminde sakıncalı besinler;

* Çay-kahve: İçerdiği kafein yüzünden bebekte huzursuzluğa sebep verir. Sınırlı tüketilmelidir.

* Kurubaklagil, lahana: Gaz yapıcı etkisi var.

* Soğan, sarımsak: Sütün aromasını değiştirerek bebeği anne sütünden uzaklaştırabilir. Sıkıntı olmuyorsa tüketilebilir.

* Zayıflama çayları

Emziklilik dönemi kadınların hayatları boyunca beslenmelerine en çok dikkat etmeleri gerektikleri dönemlerdendir. En değerli varlığınız bebeğinizin ve kendi sağlığını