Turizm

Zeyve Pazarı ve Mesire Alanı
Ermenek ve çevresinde oldukça güzel ve görülmeye değer mesire yerlerinden birisidir. Özellikle Zeyve Çayının çıkış yeri görülmelidir. 

 
 
 
Tekeçetı Yaylası ve Baraj Gölü
Ermenek ve çevresinde oldukça güzel ve görülmeye değer yerlerden biriside Tekeçatı yaylasıdır. Eski güzelliğine gölge vursada baraj gölü de görmeye değerdir.

TARİHİ YERLERİMİZ:

Firan Kalesi (Ermenek Kalesi)
Ermenek Kalesi olarak da anılan kale kartal yuvası benzetmesine uygun bir şekilde tamamen kayaların tabi oluşumu ile meydana gelmiştir. Oldukça dik ve sarp bir kaledir. Şehri yarım ay şeklinde saran 100-150 metre yüksekliğindeki dik kayalık üzerindedir. Firan Kalesi surlarıyla hala ayaktadır. Bir çok tarihi eser gibi ilgiye ve bakıma ihtiyacı vardır.


Mennan Kalesi
Mennan sığınılan sığınılacak yer anlamındadır. Kale Ermenek Mut, Gülnar yolu üzerinde Ermenek ve Erik çaylarının birleştiği yere yakın olan bir dağın üzerine kurulu tabi bir kaledir. 
      
   
Meydan camii (Rüstem Paşa Camii)
İlçe merkezinde Meydan mahallesindedir. Minaresi ve mihrabı taştandır. Kubbe’ye çapraz tonazla örtülüdür. Sipas Camii: Farsça da Hamd, Sena, şükür anlamına gelen, Sipas camii, Karamanoğlu Bedrettin Mahmut Bey oğlu Ebulfeth Alaaddin Halil Bey tarafından yaptırılmıştır. Mihrabı orijinal olup, sanat değeri yüksektir. Taş işleme sanatının güzel bir örneğidir. Yapılış tarihi hakkında kesin bir bilgimiz yoktur.   
   
   
Sipas Camii
Farsça da Hamd, Sena, şükür anlamına gelen, Sipas camii, Karamanoğlu Bedrettin Mahmut Bey oğlu Ebulfeth Alaaddin Halil Bey tarafından yaptırılmıştır. Mihrabı orijinal olup, sanat değeri yüksektir. Taş işleme sanatının güzel bir örneğidir. Yapılış tarihi hakkında kesin bir bilgimiz yoktur.    
   
   
Ulu Camii
Ermenek’de mevcut camilerin en büyüğü olup, ceviz ağacından işlenmiş kapı kanadı üzerindeki kitabesine göre Karamanoğlları devri eseridir Hicri 702. Miladi 1302 tarihinde Kerümüddin Karaman Bey oğlu Mahmut Bey tarafından yaptırılmıştır. Ancak Mahmut Bey’in ölümünden sonra aslında bu camii oğlu Halil Bey tarafından tamamlandığı muhakkaktır. M.1710 da Şeyh Seyyid Hacı Abdilvehhab Efendi tarafından tamir ettirilmiş, ağaç sutunların taşıdığı kirişler üzerine oturtulmuş toprak damlı bir yapıdır. Mihrabı güzel oyma taştandır. Cami kısa süre önce yeniden restore edilmiştir ve halen kullanılmaktadır.