Ermenek

 

Ermenek'te Orta Anadolu'dan çok farkli bir mutfak özelligine rastlaniyor. Ilçeye özel "batirma" ve "arabasi", yöreye buradan dagilmis lezzetler. Bir tür tavuklu çorba olan arabasi ile dügürcük ve ceviz ilavesiyle hazirlanan batirma'nin yani sira, pekmezle yapilan cevizli sucuk "bandirma" da sevilen tadlarin basinda geliyor. Havanin Iç Anadolu'ya göre birdenbire degil, agir agir isinmasi iklimin fazlasiyla degisiklik göstermesi sonucu ortaya çikan çam ormanindan; nar, incir, zeytin, hatta Göksu vadisi içindeki narenciye agaçlarina kadar çesitlenen bir bitki örtüsüne ve çiçek türlerine rastlaniyor. Bu bölgede yapilan aricilik ürünü petek bali, Ermenek (balkusan) adiyla hakli bir söhrete sahip. Ermenek Taseli Kültür ve Sila Festivali her yil gelenek haline gelerek 15-16 Agustos'ta yapiliyor. Panayir,yarislar v.s. etkinlikler olmaktadir.Ermenek bu günlerde çok senlikli olmaktadir. Memleketin birçok yerlerinde yasayan hemseriler festivalde bulusmaktalar.Bir nevi festival bulusma noktasi olmaktadir.

Ermenek Tarihi

Ermenek, tarihi Kilikya-Taşeli bölgesinin önemli şehirlerinden biridir. Bölge; Doğusunda Seyhan-Ceyhan Nehirleri,Batısında Antalya bölgesi,Kuzeyinde Isparta-Burdur Bölgesi ve Konya,Güneyde Akdeniz ile çevrilidir. Ermenek ilçesi; eskiden Kilikya günümüzde taşeli denilen bu bölgenin merkezinde yer almaktadır. Ermenek ilçesi,Doğuda Mut,Batısında Alanya,Güneyinde Anamur, Gülnar, Kuzeyinde il merkezi Karaman'la çevrili havzanın ortasında,Göksu'nun en büyük kolu olan Ermenek Çayı üzerinde kurulmuş olan çok eski bir yerleşim merkezi olup,tarih boyunca da çevresindeki diğer şehirlere merkezlik etmiştir.Ayrıca,ISAURIA (iç Kilikya)denilen Ermenek Çayı vadisinde bir çoğunun yeri bile kaybolan 10'dan fazla şehir de kurulmuştur.   
 Akdeniz kıyısında yaşayan kavimlerin zaman zaman sığınak yeri olmuştur. Strabon’un (zarfan mağaraları) dediği korkunç mağaralar Ermenek şehri kuzeyindeki Maraspoli mağaralarıdır. Bu mağaraların ilk çağlarda meskun bulunduğu kalıntılardan anlaşılmaktadır. Ermenek’in Prehistorik devirlerde güneyden gelen Negroidler tarafından iskan edildiği sanılmaktadır. Kalgolitik çağlarda Proto Hititler, Ermenek Bölgesine kadar inmişlerdir. Hititler devrinde İsauria krallığına ait Hapalla bölgesi içinde bulunan Ermenek’te M.Ö.2000 yıllarında deniz yolu ile gelen Akalların yerli halkı içerilere sürdüğü veya onlarla kaynaştığı görülür.
     Perslerin bu bölgedeki hakimiyeti de M.Ö.333 yılında büyük İskender’le kırılmış onun ölümünden sonra Ermenek M.Ö.312 selevkoslara geçmiştir. Bizanslar devrinde Ermenek zaman zaman islam ordularının hucumuna uğramış Abbasiler devrinde Halife Mutasın Ermenek’i zapt etmiş ise de Akedonya sülalesi zamanında tekrar Bizanslıların eline geçmiştir.
        Selçukluların Anadoluda bir devlet kurmaları ile Ermenek, sık sık Türk akınlarına sahne olmuş, nihayet 1228 yılında Selçuklu Sultanı I. Alaaddin Keykubat tarafından zapt edilmiş, bu bölgeye uç beyi olarak Karaman Oymağı yerleştirilmiştir.Bu tarihten Karamanoğullarının Osmanlılar tarafından yıkılışına kadar (1479) Karamanoğullarının elinde bulunan Ermenek bu devirde en zengin ve feyizli devrini yaşamış mimari sanat eserleri ile süslenmiştir. Osmanlı Sadrazamı Gedik Ahmet Paşa eliyle uzun süren bir mücadeleden sonra kesin olarak Osmanlı Devletine katılan Ermenek Adana eyaletine bağlı Silifke Sancağı içinde Paşa Hassı olarak idare edilmiş ve 1845 yılında Konya iline bağlanmış, 1910 yılında ilçe haline getirilmiş, 1914 yılında tekrar İçel müstakil sancağına alınmış ise de 1917 yılında yeniden Konya’ya bağlanmış ve 1989 yılında Karaman’ın il olması ile buraya bağlanmıştır.

ERMENEK DENİNCE İLK AKLA GELENLER
 * Kendi iline zor şartlarda başka il sınırlarından geçerek 2.5-3 saatte ulaşımı gerçekleşen ilçe
 * 5000 yıllık çok eski bir yerleşim alanı oluşu
 * İlk Hristiyanlık devri Kaya mezarlarının kaya manastırlarının burada oluşu, Hz.İsa’nın 12.Havarisinden“Barhabas”ın buradan geçmesi ziyareti.
 * Roma-Bizans Çağında 10 piskoposluğun bağlı olduğu Piskoposluk Merkezi oluşu (Dekapolis İzavriya)
 * Karamanoğullarıbeyliğinin başkenti oluşu-Özgün Beylik mimari eserlerinin Ermenek’te bulunması,
 * Türk Dilini-Devlet dili, ilan eden Karamanoğlu Mehmet Bey’in Ermenek’li oluşu ve Türbesinin Ermenek’te (Balkusan Köyünde) olması,
 * 3. Haçlı ordularının Ermenek’ten geçmesi (Firedik Barbarossa Komut)
 * Oğuzların Anadolu’da ilk yerleşim yerinin Ermenek çevresi olması M.S.1015 yılları (Malazgirtten 50-60 yıl önce) Anadolu’nun Türkleşmesinden erken adım atanlar olması,
 * Orta Asya Oğuz Lehçesinin bozulmadan halen kullanıldığı Orta Asya Türk Geleneğinin halen
 canlı yaşadığı bölge olması,
 * Dünyanın en büyük Yeraltı Nehri ve Yeraltı Şelalesi - Maraspoli nin Ermenek’te oluşu,
 * Erik Deresi – İllisu Şelalesi (Ermenek - Gülnar Hududu içinde )(Ermenek (55 m.) (Niyagara 48 m. den yüksek)
 * Çok zengin Bitki Örtüsü - Botaniği
 * Türkiye’de Kardelen Çiçeğinin yetiştirilebildiği nadir yerlerden biri oluşu(Dumlugöze köyü)
 * Konya Bozkır İsyanını  Çıkaran, Delibaş, Mehmet’in 1924 Ekiminde Ermenek’lilerin gayretiyle Ermenek’te yakalanışı ve Ermenek’te TBMM kararı ile idam edilişi-(Cumhuriyet Katkıları)
 * Nüfusa göre okuma-yazma yüksek tahsilli insan oranı en yüksek bölgelerden oluşu.
 * İlçe dışına en çok insan ihraç (!) bölge ve belde oluşu,
 * Yüzyıllardır çözüm bekleyen bir türlü çağdaş ölçüde çözülemeyen yolları ..
 * Dereleri-Pınarları, Ormanları-Bağları (Bahçe) ve mesire yerleri havası ve meyvelerinin nefaseti ile benzersizliği ...Ermenek HES Barajı ...Dünyanın sayılı barajlarından 256 m.,yükseklik 61.000 m , Su havzası... gücü ile:
 * Türkiyede Akşehir ve Tarsus’tan sonra elektriğe kavuşan 3. İlçe oluşu 15/09/1934 (birçok ilde dahi henüz Elektrik yokken)
 * Selçuklular döneminde Tol Medresede Uzay Bilimi Araştırması yapılması.