Bayram kardeşlik bilinciyle kaynaşma zamanı

Bayram kardeşlik bilinciyle kaynaşma zamanı

Rahmeti bol, bereketi bol, sevabı bol bir zaman dilimini geride bırakmış bulunmaktayız. Bu yılki ramazanın teması ‘’Ramazan ve İnfak’’ tı. Bağış, Zekat, Sadaka-i fıtır ,fidye ve iftar yemekleri gibi bir çok infak çeşidiyle dopdolu bir ramazanı ayı geçirdik.

Ramazan ayı fırsat ayı idi. Maddî ve manevî kirlerden arınmak için dolu dolu değerlendirebilenler kazandı. Şu anda Ramazan Bayramının, diğer günlere nisbetle verdiği başkalığın şuurunda iseniz, içinizi bir heyecan kaplıyorsa hiç endişeniz olmasın Ramazan Ayından istifade etmişsiniz, ibadetleriniz, tövbeleriniz, hayır-hasenatlarınız Allah katında kabul görmüş demektir.

Artık husumetler ortadan kalksın. Artık küslükler sonlansın. Artık toplumsal kaynaşmayı sağlayalım. Artık aramıza nifak tohumu sokmak isteyenlere fırsat vermeyelim. Biz hatalarımızdan dönelim. Biz birbirimize yönelelim. Biz kendi hakkımızdaki hükmü değiştirelim ki, Rabbimizde bizleri değiştirsin.

Kardeşinin, evladının, ana-babasının, eşinin yaptığı bir hatadan dolayı birbirini affetmeyenler! Şu hususu iyice düşünsünler. Yüce Rabbimiz bir hatamızdan dolayı bizi kulluğundan çıkarsaydı, bir sözden, bir davranıştan dolayı bizleri affetmeseydi hangimiz O’na kul olabilirdik. Bize ne oluyor ki, Yaratanımızın bize reva görmediğini biz başkasına reva görüyoruz. Şimdi yeniden düşünme fırsatı. Şu bayram günlerinde affedenlerden olup Rabbimizin affına mazhar olma vakti.

Bayram günlerinde en önce yapılması gereken eğer sağ iseler, anne ve babanın, dede ve ninelerin gönlünü almaktır. Zaten anne-baba için de bugün en elzem şey evladını yanında görmektir. Akraba ve komşuları ziyaret, yetim ve yoksulları sevindirmek de hakeza öyledir.

Dindarlık sadece namaz kılmakla, oruç tutmakla, zekat verip hacca gitmekle gerçekleşmez. Bunları öncelikle yerine getirmekle beraber diğer emirlere de uyarak, yasaklardan kaçınarak, güzel ahlaklı olmak da gerekir.

Savm-u salât hac ile sanma biter zahid işin, İnsan-ı Kamil olmaya, lazım olan irfan imiş...

İbadetlerde devamlılık esastır. Bayram bitmenin değil yeni bir hevesle yeniden başlamanın vaktidir. Ramazan ibadeti ahlak haline getirip bir daha bırakmama bilincinin kazanılması gereken bir aydır. Yoksa ibadeti belli bir aya sıkıştırma ayı değildir. “Sana ölüm gelinceye kadar Rabbine ibadet et.” (Hicr, 15/99)

Kardeşlerimiz şehit oluyor. Her gün yüzlercesi dünyanın gözü önünde vahşet görüntüleri içinde katlediliyor. İnsanlık ölüyor. Bayram günleri elbette neşe günüdür. Ancak bu bayram hüzünlü, bu bayram buruk. Bayram sabahına binlerce yetim uyanacak. Analarını-babalarını isteyerek, ağlayarak uyanacak. Rabbim o masum ve mazlumları da bir an önce zulümden kurtarıp aydınlığa çıkarsın.

Tüm halkımızın Ramazan Bayramını tebrik ediyor, birlik ve beraberliğimizin daim olmasını, zulüm altında olan kardeşlerimizin zulümden kurtulmalarını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

Sizleri ve Tüm Müslümanları Allah’a emanet ediyorum.

Hazırlayan :Namık Karaahmetoğlu

İlçe Müfftüsü

Etiketler : Ermenek